Apel o dostosowanie budynku dawnej opery w Jeleniej Górze
LIST OTWARTY DO WŁADZ SAMORZĄDOWYCH
Szanowni Państwo,
Składam wyrazy żalu że przedwojenny budynek opery w Jeleniej Górze, którym Państwo zarządzacie, dziś nie pełni funkcji typowych dla teatrów w miastach tej wielkości w krajach ościennych, a także coraz bardziej, w miastach porównywalnej wielkości w Polsce. Przez to opera w tym mieście nie funkcjonuje.
Tak działa teatr w najbliższym czeskim mieście, Libercu (90 tys. mieszkańców), gdzie oferta tamtejszego teatru w dziedzinie opery jest bardzo rozbudowana (por. http://www.saldovo-divadlo.cz ). Na zasadzie impresariatu działa scena operowa w 60-tysięcznym Frankfurcie nad Odrą, odległym o 81 km. Spektakle wystawiane są przez zespoły operowe z innych miast, np. przez Teatr Wielki z Poznania. Teatr operowy jest standardem już w znacznie mniejszych, około 60-tysięcznych miastach Europy Zachodniej.
Zrobiono nieudaną przebudowę teatru, orkiestronu nie odtworzono, więc oper nie można wystawiać. Dobrze byłoby ten budynek na powrót przebudować tak, by mogła w nim w przyszłości ponownie zagościć opera. Ostatnio do roli opery przebudowano teatr Siemaszkowej w Rzeszowie, dodając kanał orkiestrowy (orkiestron). Tak też przebudowano teatr w Olsztynie, odtwarzając po prostu to co było.
Zachęcam do przeprowadzenia ponownego remontu wzorem innych większych miast w Polsce, które albo odtworzyły techniczne zaplecze umożliwiające granie oper w teatrach które już posiadają, albo budują nowe gmachy z zamiarem wystawiania w nich także oper (jak w Gorzowie). Sądzę że obecny kierunek przebudowy był błędem i nie dostosowuje teatru do wymagań rynku i klientów. Doprowadzi to do stagnacji kulturalnej w mieście, zablokuje rozwój naszej szacownej instytucji.
Pozdrawiam,
Adam Fularz,
http://opera.jeleniogorska.pl/
dział opery, spółka Wieczorna.pl sp. z o.o.
Plik w załączeniu: Oryginalny układ sceny teatr im C. K. Norwida
Źródło pliku w załaczeniu: Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona
Komentarze
Prześlij komentarz